Min hustru og jeg var helt åbne med brugen af RD. Vi sendte relevante artikler til onkologen og jeg udskrev selv medicinen til hende.
På et tidspunkt kiggede onkologen vredt på mig og sagde: "Nu synes jeg snart du skal holde op med det dér!".
Hun var på min alder og læge på samme hospital men vi var selvfølgelig ligeglade og fortsatte - det var min hustrus liv, der var på spil, ikke onkologens.
Forløbet er gået laaangt over forventning.
Da jeg efterfølgende holdt et foredrag om RD, spurgte onkologen: "Hvem financierer dig?".
Tyv tor hver man stjæler...
Kræftramt sygeplejerske, mor og hustru
Under indlæggelse havde jeg taget medicinsk cannabis og en læge sagde til mig: Man kan få varig psykose af cannabis!
Jeg kiggede på hende og svarede: Der er noget andet som er varigt, døden er varig.
Det er for helvede mit liv, som jeg kæmper for.
Jeg blev efterfølgende interviewet til sygeplejerskernes fagblad, netop for at fortælle, at jeg er et menneske, der for alt i verden gerne vil leve sammen med min Familie og mine børn, som jeg har et ansvar for.
Kræftramt kvinde
Jeg fik kemoterapi som lægerne på Herlev sagde ikke virkede og derfor stoppede de behandlingen i December.
Jeg havde gentagne gange spurgt om de ville udskrive COC-protokollen, hver gang var svaret nej og de begrundede deres nej med at det ikke virkede.
Samme melding fik jeg i forhold til Dr. Vogl på Frankfurt Universitetshospital da jeg spurgte ind til ham - det ville heller ikke virke på mig, sagde de! Jeg har været hos Vogel 3 gange siden og behandlingen virker possitivt indtil videre.
Jeg var blevet stillet I udsigt at komme med på forskningshold/eksperimentel behandling, men da jeg spurgte ind til det, fik jeg at vide at det ikke var noget for mig - patienterne blev syge af det og det ville jeg også blive.
Nu kan jeg hverken få en blodprøve eller scanning på Herlev fordi, som de siger: "Det kan Dr. Vogel gøre"
Jeg blev bedt om at gå hjem og forberede mig til........... så pt. har jeg derfor ingen læge at ringe til hvis noget går galt. Min praktiserende læge gør sit bedste, men han er ikke onkolog.
Jeg er chokeret, skuffet og føler mig meget ensom i mit forløb.
Magen til arrogance og kynisme skal man lede læge efter!
Jeg skal til Vogl den 15. April 2021 og det vil så være 4. gang. Hvis det fortsætter med at gå i den positive retning med Vogl's behandling, så tænker jeg at nogen måske vil hjælpe mig med at lave larm.
Pårørende
Er det helt “ normalt” at egen praktiserende læge afviser eksperimentel behandling for glioblastom patienter ex. lægemidler under COC protokol? Vi har fået tid hos Livlægerne i Kolding. Hvorfor pådrage så syge stadie 4 patienter den ekstra opgave og økonomiske last!
FOOKiD oplever at ovennævnte er ganske almindeligt i det danske behandlingssystem. Vi mener det er tragisk og langt fra i orden at det officielle Danmark ikke tager en forespørgsel fra kræftramte alvorligt og undersøger den ordentligt.
Kræftramt kvindes mailkorrespondance
Kære onkolog (navn udeladt),
Jeg har været i kontakt med Care Oncology Clinik (COC) i UK. Her ordinerer man off label medicin som hæmmer cancers metaboliske pathways og nedsætter risikoen for tilbagefald.
Min praktiserende læge vil gerne ordinere medicinen og stå for evt. blodprøve kontroller, men ønsker grønt lys fra onkologisk afd.
Se venligst dokumentation.
Kære (navn udeladt),
Jeg har modtaget og læst din mail, og har desuden orienteret mig omkring den protokollerede behandling, du nævner.Da der ikke mig bekendt foreligger undersøgelses resultater, og dermed ikke er evidens for behandlingseffekt, er det ikke en behandling vi herfra kan stå inde for. Jeg kan dermed desværre ikke give "grønt lys", som du efterspørger.
Mvh
Onkologen (navn udeladt)
Kræftramt kvinde
Både egen læge og sygehus var rimelig tydelige med et klart NEJ......
Alt for mange kræftramte oplever en meget afvisende adfærd fra deres læge/onkolog når de spørger ind til f.eks. COC Protokollen som komplementært til den almindelige behandling.
Uvidenhed er naturligvis én faktor men uvilje til at undersøge det er oftest den største faktor.
Pårørende
Vi henviste fars onkolog til flere veldokumenterede artikler og resultater omkring bl.a. COC-protokollen, men hun var MEGET afvisende. Det var i det hele taget svært at få hende til overhovedet at forholde sig til det, men vi blev ved med at presse på for at få hende til at forholde sig til emnet.
Hun sagde, at man ikke vidste, om det kunne nedsætte effekten eller modvirke den gængse behandling, og hun ville aldrig anbefale noget, der ikke var godkendt og som ikke var en del af den gængse protokol.
Vi spurgte, om hun kunne fortælle os, om hun mente, at det decideret kunne skade noget, hvortil hun svarede, at “hun aldrig ville give det til sin egen far”.
Selv antihistamin afviste hun fuldstændig hun sagde endda til os, at der er mange, der i en sidste desperation prøver alt muligt alternativt og tager til udlandet og bruger en masse penge, men det ender altid på den samme måde! Dårligt!
Det ender IKKE altid dårligt!
FOOKiD har mange kræftramte i både foreningen og i FB gruppen som har fået en terminal erklæring fra onkologerne mén som stadig er iblandt deres elskede, og har været det i årevis efter dødsdommen på grund af f.eks. COC protokollen.
Kræftramt
Min hæmatolog på Riget svarede, det bruger vi ikke på Rigshospitalet!
I FOOKiD kan vi ikke forstå sådan en arrogant tilgang men desværre er den slet ikke ualmindelig i det danske sundhedsvæsen og vi oplever næsten dagligt disse opslag fra frustrede kræftramte, som gerne vil tage ansvar for deres eget liv, sygdom og behandling.